The Saul Zaentz High School Film Festival

The Johns Hopkins University and

THE Baltimore School for the Arts

Present

THE SAUL ZAENTZ HIGH SCHOOL FILM Festival

A FILM CONTEST AND FESTIVAL HONORING THE BEST IN HIGH SCHOOL FILMMAKING GLOBALLY

film_centre_theatre.jpg

FILM AND MEDIA STUDIES AT JHU

277572538_780x439.jpg
 

THE FESTIVAL

 
t_centre-exterior-10.jpg
2019-monthly-calender-planner.jpg

THE SCHEDULE

FRIDAY, JUNE 7-SUNDAY, JUNE 9

FRIDAY, JUNE 7

6 PM WELCOME to JHU main campus. REGISTRATION begins at Bloomberg Hall on Homewood Campus. Campus tour of Johns Hopkins University campus for all interested parties, 3400 N. Charles Street, Baltimore MD 21218 from 5:45-6:45pm. Please sign up by emailing mward1@jhu.edu.

7 PM OPENING NIGHT DINNER in Bloomberg Hall lobby, Johns Hopkins University Homewood (Main) Campus, 3400 N. Charles Street, Baltimore MD 21218

8 PM OPENING NIGHT PROGRAM OF STUDENT FILMS AT SCHAFLER AUDITORIUM, BLOOMBERG HALL, Johns Hopkins University Homewood (Main) Campus

10 PM GUESTS RETURN HOME TO THE HOTEL INDIGO, 24 W Franklin St, Baltimore, MD 21201

SATURDAY, JUNE 8

9 AM CATERED BREAKFAST AT THE CHARLES THEATRE, 1711 North Charles Street, Baltimore MD 21201

9:30 AM - 11:30AM: MARYLAND SHORTS @ THE CHARLES THEATRE

11:45 AM - 12:40PM: NATIONAL SCREENING 1 AT THE PARKWAY THEATRE MAIN AUDITORIUM

1-2 PM: CATERED LUNCH AT THE JHU-MICA FILM CENTRE

2-4 PM: WORKSHOP ON SCREENWRITING (with Adam Rodgers) AT THE JHU-MICA FILM CENTRE

4 PM: BREAK WITH SNACKS

4:30-6:30PM: WORKSHOP ON DOCUMENTARY (with Ramona Diaz) AT THE JHU-MICA FILM CENTRE

5-6:30 PM MEDIA TEACHERS’ MEETUP and WORKSHOP AT THE JHU—MICA FILM CENTRE

6:30 PM DINNER AND AWARDS CEREMONY AT THE JHU-MICA FILM CENTRE

8:45PM EVERYBODY GOES HOME TO THE HOTEL INDIGO

SUNDAY, JUNE 9

9 AM: BREAKFAST

9:30-11AM: NATIONAL SCREENING 2 AT THE JHU-MICA FILM CENTRE

11-11:30 AM: BRUNCH AT THE JHU-MICA FILM CENTRE

11:30 AM -2 PM: WORKSHOP ON AFTER EFFECTS & POST-PRODUCTION (with Will Bryson) AT THE JHU-MICA FILM CENTRE

2 -4 PM: WORKSHOP ON INDEPENDENT FILM PRODUCING AT THE JHU-MICA FILM CENTRE

Guests depart.

 

 

 

The Saul Zaentz High School Film Festival

Schedule of Screenings

FRIDAY, 6/7 - Schafler Auditorium, Bloomberg Hall (JHU Homewood Campus), 8:00-10:00pm

Opening Night Screening

Opening Night Program:

Helen Yong, Let Your Imagination Fly (animation, 1 min.)

Sunny Keller, Happy Place Labs (animation, 4 mins.)

Max Shoham, Wavy Head (animated/experimental, 5 mins.)

Max Shoham, Sincerely Anthony (animated/experimental, 1 min.)

Otto Coleman, Chicken Debate Answered With Science (animation, 2 mins.)

Kara Tsenov, The Fog Ahead (experimental, 5 mins.)

Eli Golding, Illustrating History (documentary, 7 mins.)

Paul Cosby, Myself (dramatic short, 20 mins.)

Jessica Lobell, Spectrum (experimental, 1 min.)

Madison Freedman, Sarah Grim, MacKenzie Moffett, Braeden Smith, Zach Walman, Tavon Wilson, Minority Voices (advocacy, 12 mins.)

Kara Tsenov, Nostalgia (experimental, 3 mins.)

Uriel Artiaga, New Beginnings (experimental, 3 mins.)

Miles McCrudden, Based on a True Story (dramatic narrative, 7 mins.)

Total: 71 minutes


SATURDAY, 6/8 - The Charles Theatre

Maryland Screening

Lucy Saper, Submerged (animation, 38 sec.)

Otto Coleman, Chicken Debate Answered With Science (animation, 2 mins.)

Emily Schloer, The Festival of Kitsunes (animation, 4 mins)

Maggie Wilson, Among the Ice (animation, 35 secs.)

Jessica Lobell, The Engineer (documentary, 5 mins.)

Eli Golding, Illustrating History (documentary, 7 mins.)

Ricci Green, Dear Danielle (documentary, 4 mins.)

Markayla Black, Music Never Left (documentary, 4 mins.)

Jessica Lobell, Submerge (the mix, 1 min.)

Brenn Hardaway, Kindness is a Chain Reaction (the mix, 2 mins.)

Aidan Kristo, Blurred Faces (the mix, 3 mins.)

Gyasi Mitchell, Pith (the mix, 3 mins.)

Uriel Artiaga, New Beginnings (the mix, 3 mins.)

Jessica Lobell, Spectrum (the mix, 1 min.)

Grey Henry, Walk Out (advocacy, 3 mins.)

Madison Freedman, Sarah Grim, MacKenzie Moffett, Braeden Smith, Zach Walman, Tavon Wilson, Minority Voices (advocacy, 12 mins.)

Leia Terrenzi, Hunting (advocacy, 2 mins.)

Claire Hibbeln, Baltimore Ceasefire 365 (advocacy, 9 mins.)

Lyla Mzayek, Glorpetha (narrative, 5 mins.)

Kameron Lemon, Stealing in Silence (narrative, 3 mins.)

Annabelle Jones, Mom (narrative, 3 mins.)

Ellie Cohen, SatanQuest (narrative, 3 mins.)

Eli Golding, Groceries (narrative, 2 mins.)

Total: 82 minutes

SATURDAY, 6/8 - THE PARKWAY THEATRE, 11:45am-12:40pm

National Screening 1

Narrative:

Max Rogoff, The Rule of Fours (dramatic narrative, 10 mins.)

Reid Burton, Wanderer (dramatic short, 15 mins.)

Abby Glass, Tardy Terror (dramatic narrative, 9 mins.)

Experimental:

Phoebe Yung, Losing Earth (experimental, 2 mins.)

Phoebe Yung, Old Skin (experimental, 3 mins.)

Total: 39 minutes

SUNDAY, 6/9 - THE PARKWAY THEATRE, 9:30am-11am

National Screening 2

Documentary shorts:

Michael Melinger, Why Do We Still Play Football? (documentary, 16 mins.)

David Abramson, Soviet Semites (documentary, 5 mins.)

Max Rogoff, Head Above Water (documentary, 5 mins.)

Zachary Pennington, The Abandonment of Gainesboro, TN (documentary, 3 mins.)

May-Lynn Le, Carol (documentary, 5 mins.)

Narrative shorts:

Zahra Ahmed, What  Could Bloom (dramatic narrative, 12 mins.)

Imani Andwele and Ava Castro, The Two of Us (dramatic narrative, 14 mins.)

Sebastian Zufelt, Distance (dramatic narrative, 4 mins.)

Lainey Auwarter, Girl in the Yellow Sweater (music video, 3 mins.)

Total: 67 minutes